Banky - bezpečnostní desatero internetbankingu

To, že internet rozhodně nepatří k bezpečnému prostředí, dokazují stále častější informace o tom, jak se někdo pod různými záminkami snaží z lidí vylákat důvěrné informace, zejména data o bankovních platebních kartách (PIN, číslo karty apod.) či přístupové kódy k internetbankingu. Zatím téměř vždy se našlo několik důvěřivců, kteří "naletěli" a vše potřebné ke zneužití svých bankovních účtů podvodníkům poskytli.





Internetbanking - Bezpečnostní desatero

Dodržujte desatero bezpečného používání internetu a internetbankingu. Většina tuzemských bank na svých stránkách uvádí jakési bezpečnostní desatero správného používání internetbankingu, na jehož znění se v zásadě shodují:

  • Chraňte své bezpečnostní a osobní údaje (hesla, kódy PIN, přístupové kódy, apod.), nikomu je nesdělujte, hesla pravidelně měňte.
  • Používejte bezpečný počítač (raději se vyhýbejte internetovým kavárnám či klubům).
  • Chraňte své bezpečnostní a osobní údaje (hesla, kódy PIN, přístupové kódy, apod.), nikomu je nesdělujte, hesla pravidelně měňte.
  • Chraňte svůj počítač (včetně operačního systému a internetového prohlížeče), používejte antivirové a anti-spyware programy.
  • Chraňte připojení přes internet prostřednictvím firewallu.
  • Nestahujte z internetu neznámé soubory, příp. programy z neznámých zdrojů.
  • Podpisový certifikát neukládejte na pevný disk ani na internet.
  • Pozor na nedůvěryhodné e-maily (zprávy od neznámých odesílatelů, případně zprávy s podezřelým názvem či obsahem, neotvírejte a bez otevření mažte).
  • Ověřte si certifikát stránky, na které se k účtu přihlašujete.
  • Chraňte své bezpečnostní a osobní údaje (hesla, kódy PIN, přístupové kódy, apod.), nikomu je nesdělujte, hesla pravidelně měňte.
  • Při ukončení práce s internetovým bankovnictvím se vždy odhlaste a zavřete okno prohlížeče.
  • Získáte-li jakékoliv podezření na možnost zneužití svých přístupových údajů do internetbankingu, službu zablokujte na těchto číslech:
  • Citibank - 233 062 222, Česká spořitelna - 800 207 207, 844 111 144, ČSOB - 800 300 300, GE Money Bank - 224 443 636, Komerční banka - 800 152 152, mBank - 844 777 000 , Poštovní spořitelna - 844 152 051, 844 116 677, Raiffeisenbank - 800 900 900, UniCredit Bank - 800 122 221, Volksbank - 800 133 444.
    Zdroj: banky



    Pokud internetbankingu se základními prvky zabezpečení nedůvěřujete (obvykle vstupní kód a heslo), požádejte ve své bance o některý z nadstavbových (často nepovinných) prvků vyššího zabezpečení. Tuzemské banky nabízejí tři druhy prvků vyšší ochrany internetbankingu, a to SMS, kalkulátor a osobní certifikát. Případně se můžete setkat s jejich kombinací, ať už na povinné či dobrovolné bázi.

    A co jednotlivé banky nabízí a na kolik Vás tato ochrana vyjde? Čtěte dále.



    Internetbanking Citibank

    Každý klient Citibank, který chce využívat internetbanking banky, musí mít tzv. bezpečnostní klíč (kalkulačku) pro generování jednorázových hesel. Ten je třeba využívat jak pro vstup do aplikace, tak pro každou transakci. Vydání bezpečnostního klíče je bankou v současnosti zpoplatněno jednorázovou částkou 450,- Kč.



    Internetbanking Česká spořitelna

    Klienti České spořitelny mají na výběr ze dvou variant vyššího zabezpečení internetbankingu. Buď se spolehnou na autorizační SMS, nebo si pořídí čipovou kartu s osobním certifikátem. Aktivní transakce klient povinně potvrzuje buď autorizačním SMS kódem, nebo zadáním kódu generovaným čipovou kartou s elektronickým podpisem. Využívání osobního certifikátu a tzv. grafické klávesnice (slouží pro zadání hesla při vstupu do aplikace) je dobrovolné. Autorizační SMS a grafická klávesnice jsou poskytovány zdarma, za čipovou kartu, čtečku a certifikát zaplatíte celkem 990,- Kč (320,- Kč stojí čipová karta platná 4 roky, certifikát – 320,- Kč je nutné ročně obnovovat a na 350,- Kč přijde čtečka čipových karet).



    Internetbanking ČSOB a Poštovní spořitelna

    Podobně i ČSOB s Poštovní spořitelnou vsadily u internetbankingu na SMS kódy a osobní certifikát uložený na čipové kartě. Jen na přání klienta záleží, zda bude využívat pro přihlašování do aplikace pouze základní identifikátory (identifikační číslo a PIN), nebo bude muset navíc přidat SMS kód, či zda se bude přihlašovat prostřednictvím certifikátu. Totéž však neplatí u aktivních transakcí, kdy je SMS kódu, případně certifikátu zapotřebí vždy. SMS kódy ocenila ČSOB 1 korunou, čipová karta, čtečka a certifikát přijdou přinejmenším na 700,- Kč (tj. USB čtečka 500,- Kč, čipová karta pro IB 100,- Kč a certifikát s roční obnovou pořídíte za 100 ,- Kč). V Poštovní spořitelně při pořízení čipové karty a certifikátu pak zaplatíte 1.400,- Kč, tj. 500,- Kč za čtečku a 900,- Kč vydáte za čipovou kartu a certifikát.



    Internetbanking Raiffeisenbank

    Také u Raiffeisenbank přihlášení do aplikace internetbanking a veškeré aktivní transakce musí být potvrzovány některým z dalších prvků zabezpečení. V nabídce obou bank najdete jak šifrované SMS kódy (tzv. mobilní klíč), autentizační kalkulátor, tak osobní certifikát. Vydání certifikátu je v Raiffeisenbank zdarma, v bance u eKonta přijde na 200,- Kč. Za bezpečnostní kalkulačku platíte 89,- Kč měsíčně.



    Internetbanking
    Komerční banka

    Komerční banka nabízí svým klientům internetbankingu, stejně jako jiné banky, osobní certifikát s možností uložit si jej na čipovou kartu (případně do souboru). Jestliže klient k autorizaci použije certifikát uložený v souboru, je pak nutná ještě dodatečná autorizace aktivních transakcí prostřednictvím tzv. autorizačního SMS kódu. Jestliže osobní certifikát využívat nechcete, nevyhnete se autorizaci pomocí SMS. Za vydaný certifikát v souboru nezaplatíte v Komerční bance nic, vydání čipové karty přijde na 390,- Kč, čtečku pak pořídíte za 250,- Kč + DPH.



    Internetbanking mBank

    Přístup k internetbankingu mBank zajišťuje jméno uživatele (tj. náhodný číselný kód) a přístupové heslo, které si klient volí sám. Každá aktivní transakce je uskutečněna až po potvrzení SMS heslem zasílaným na zaregistrované mobilní číslo daného klienta. Služba zpoplatněna není.



    Internetbanking UniCredit bank

    Internetbanking UniCredit bank nemůžete využívat, pokud nevlastníte tzv. bezpečnostní klíč (token). Ten generuje pro každou operaci jedinečný bezpečnostní kód s platností v řádu sekund. Od dubna však nabídla banka svým klientům navíc službu vygenerování sady SMS pro mobilní bezpečnostní klíč. Za ten zaplatíte 90,- Kč (tj. sada 100 SMS), cena bezpečnostního klíče je nákladem jednorázovým a činí 490,- Kč.



    Internetbanking Volksbank

    Chcete-li v internetbankingu Volksbank provádět aktivní transakce (např. převody peněz), nevyhnete se povinnému potvrzování těchto operací tzv. digitálním certifikátem. Pro pasivní transakce jej nepotřebujete, vystačíte pouze s přístupovým jménem a heslem. Certifikát samotný zpoplatňován není, pravděpodobně je jeho cena zohledněna již v měsíčním poplatku za užívání IB ve výši 30,- Kč.



      Peníze v pytli

      Žádný z těchto nástrojů není dobrý, nebo špatný sám o sobě. Jde o způsob, jakým je banky využívají, tedy o celý systém internetbankingu. Obecně se dá říci, že kódy na jedno použití (= kalkulátor nebo kódem PIN chráněná SMS zpráva) i asymetrická šifra (= elektronický podpis, tedy "certifikát") jsou nesmírně spolehlivé nástroje, samy o sobě prakticky neprolomitelné. Jenže slabé místo může být a bývá jinde. Obvykle v tom, jak snadno, či obtížně lze zneužít důvěřivost zákazníka."

      Zdroj: finance.idnes.cz




      Poznámka | Uveřejněné fotografie na stránkách Banky.chytry.cz mají pouze ilustrační charakter | Web Banky.chytry.cz nemá s jednotlivými zde uvedenými bankovními ústavy žádnou spojitost, pouze orientačně informuje o jejich nabízených službách, bankovních produktech a poskytuje další upotřebitelné informace pro klienty těchto bank.

    Thumbnail of Template Thumbnail of Template Thumbnail of Template